MAYOR’S OFFICE

MUNICIPAL TREASURER’S OFFICE

MUNICIPAL ENGINEER OFFICE

MUNICIPAL HEALTH OFFICE (RHU-I&II)

COMMISSION ON AUDIT (COA)

MDRRMO

SANGGUNIANG BAYAN

MUNICIPAL PLANNING DEVELOPMENT OFFICE

MUNICIPAL PUBLIC EMPLOYMENT AND INFORMATION OFFICE

MUNICIPAL HEALTH OFFICE (RHU-I&II)

COMMISSION ON ELECTION

TINAMBAC PUBLIC SAFETY OFFICE

MUNICIPAL BUDGET OFFICE

MUNICIPAL CIVIL REGISTRAR

MUNICIPAL SOCIAL WELFARE AND DEVELOPMENT

MUNICIPAL CULTURAL OFFICE

DEPARTMENT OF INTERIOR AND LOCAL GOVERNMENT

TINAMBAC MARKET

HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICE

MUNICIPAL ASSESSOR’S OFFICE

MUNICIPAL AGRICULTURAL OFFICE

MUNICIPAL TOURISM OFFICE

PHILIPPINE NATIONAL POLICE

TAMBAN PORT

MUNICIPAL ACCOUNTING OFFICE

GENERAL SERVICES OFFICE

TINAMBAC MUNICIPAL HOSPITAL

BUREAU Of INTERNAL REVENUE (BIR)

BUREAU OF FIRE PROTECTION

MILITARY STREET PARADE COMPETITION

TINAMBAC PEÑAFRANCIA FESTIVAL 2019 HIGHLIGHTS: MILITARY STREET PARADE COMPETITION(CAT, MAPEH, DLC, MAJORETTES) for Elementary and Secondary Categories.

Sponsored by the Local Government Unit of Tinambac under the leadership of Municipal Mayor Atty. Ruel Brioso Tuy, Vice Mayor Belle Prades and the entire Sangguniang Bayan of Tinambac.

List of Winners

Marching majorettes
1st- magsaysay
2nd Tamban
3rd- Buenavista

Best majorette exhibition
1st- magsaysay
2nd- buenavista
3rd – Tamban

Over all champion elementary level -Tinambac central school 2

Over all champion H/S
magsaysay

Secondary Level
Mapeh 1 boys
1st- Sagrada Ntl H/s
2nd- medroso mendoza natl h/s (calabanga)
3rd- Gregorio ocampo bercasio natl h/s

Mapeh girls
1st – Tamban
2nd – medroso mendoza
3rd -magsaysay

CAT Girls
1st- buenavista
2nd- canayonan
3rd- agay ayan

CAT Boys category 1
1st- buenavista
2nd – canayonan
3rd- san antonio

DBC / LYRE CORPS EXHIBITION
H/S Level
1st- canayonan
2nd- magsaysay
3rd- DSPMNHS

marching dbc/lyre corps
1st- magsaysay
2nd – tamban
3rd – Canayonan

Majorette Exhibition
Elementary level
Category 1
3rd place – Tierra nevada e/s
2nd – canayonan
1st- buenavista
Category 2
3rs place – Tamban Central School
2nd place – Tinambac central school 1
1st place – Tinambac central school

DLC exhibition
Category 1
3rd – canayonan
2nd – Antipolo e/s
1st – malibtong

Cat 2
3rd – TCs 1
2ND – Tamban
1st – TCS 2